Referencje

Produkty zgodne z zamówieniem i oczekiwaniami.

MARS POLSKA

Newsletter

Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail i zaprenumeruj newsletter

 
archiwum newslettera

Co to jest siłownik pneumatyczny?

Siłownik pneumatyczny - urządzenie mechaniczne, zamieniające ciśnienie powietrza lub innego gazu na ruch - przemieszczenie elementów albo wzdłużne, albo wokół swojej osi.

Doprowadzenie gazu pod ciśnieniem przewyższającym ciśnienie atmosferyczne (lub niższym od ciśnienia atmosferycznego) do jednej z komór siłownika powoduje przemieszczenie się trzpienia siłownika, co skutkuje przemieszczeniem się końcówki roboczej. Konstrukcja siłownika określa, czy przemieszczenie to będzie wzdłużne, czy kątowe, jak znaczne (jak duży będzie skok roboczy tłoka, a przy siłownikach obrotowych - jaki będzie roboczy kąt obrotu), czy po odłączeniu dopływu gazu pod ciśnieniem siłownik będzie wracał do położenia początkowego, czy nie, itd.

Żródło: Wikipedia

Odmianą siłowników pneumatycznych są siłowniki pneumatyczne membranowe wielosprężynowe, stosowane najczęściej z zaworami regulacyjnymi.

Budowa tego typu siłowników wygląda następująco:
Komora siłownika podzielona jest na dwie części: część ciśnieniową do której kierowane jest powietrze sterujące oraz komorę bezciśnieniową w której umieszczone są sprężyny pozwalające na powrót siłownika do pozycji wyjściowej i co za tym idzie na regulację jego położenia w zależności od ciśnienia panującego w komorze ciśnieniowej.
Po więcej informacji dotyczących siłowników pneumatycznych zapraszamy tutaj.