• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Русский
Kontakt

CENTRUM PRASOWE

Pracownik POLNA S. A zwycięzcą międzynarodowej olimpiady - POLNA S.A.

Dociekliwy, pracowity, ambitny i zdeterminowany.

Te cztery cechy wytyczyły drogę do zwycięstwa Grzegorzowi Ficakowi w Międzynarodowej Olimpiadzie Kuźniczej (International Students Olympiad in Hot Bulk Forging and Extrusion Technologies 2021) organizowanej przez firmę QFORM. Dotychczas nikomu z Polski nie udało się wygrać tej prestiżowej olimpiady, w której nagrodą jest otrzymanie certyfikatu poświadczającego znajomość programu QFORM.

QFORM to rosyjska firma będąca właścicielem oprogramowania Qform3D, które umożliwia symulacje numeryczne kucia na gorąco i na zimno, walcowania prętów, walcowania pierścieni i obręczy kolejowych, wyciskania oraz zgniatania obrotowego na zimno.

Symulacja jest wyświetlana przy użyciu grafiki 3D wraz ze stosownymi obliczeniami.

Do udziału w olimpiadzie przystąpiło trzech studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie -Iga Moskalik, Kamil Makówka oraz Grzegorz Ficak.

 

Po drugim etapie kwalifikacji, krajowym, wyłoniona została jedna praca z Polski. Dzięki wsparciu dr inż. Łukasza Lisieckiego i dr inż. Sylwii Bednarek, oraz systematycznej pracy podczas spotkań koła naukowego AGH HEFAJSTOS projekt Grzegorza, po ocenie ogólnokrajowej, okazał się najlepszy.

Zwycięzca pokonał 157 studentów z 54 uniwersytetów z 19 krajów.

 

 

„Kuciem zainteresowałem się dzięki Pani dr inż. Bednarek. Kiedy wszystkich zaskoczyła pandemia i okazało się, że zajęcia praktyczne zostały zawieszone, Pani doktor przedstawiła nam program QFORM3D, w którym mogliśmy zdalnie pracować i wykonywać symulacje” –wspomina.

 

 

 

 

 

Obecnie jako laureat olimpiady, Grzegorz otrzymał również oprócz licencji tytuł specjalisty od oprogramowania QFORM3D, co otwiera mu drzwi do rozwoju i kariery w wielu obszarach kuźnictwa, metalurgii oraz odlewnictwa.

 

Chcąc pogłębić swoją wiedzę oraz udoskonalić praktykę, Grzegorz w okresie wakacyjnym pracuje w znanej w branży firmie POLNA S.A.

Na początku swojej pracy, przyuczał się pod okiem Pana Tomasza Huka –specjalista z dziedziny technologii formy oraz projektowania układów wlewowych.

Modelarnia w Polna S.A wykonuje oprzyrządowanie odlewnicze z Lab-u, z żywicy chemoutwardzalnej oraz innych tworzyw na podstawie modeli 3D.

 

 

 

Już początkowy etap praktyk, które odbyły się w ubiegłym roku, i ciekawość odkrywania nowych dróg rozwoju zaprowadziły go obecnie pod skrzydła kierownika odlewni POLNA S.A –Piotra Fila.

 

 

 

Odlewnia jest wyposażona w nowoczesne urządzenia odlewnicze i laboratoryjne.

Tu praktyki są niezwykle ciekawe i rozwijające. Odlewnia wykonuje międzynarodowe projekty, zajmuje się kontrolą jakości, modelowaniem oraz analizą składu chemicznego. Grzegorz znalazł dla siebie miejsce i zakres wiedzy, którą chce wzbogacić o praktykę.

Mimo iż, jego kierunek studiów i zainteresowania odrobinę skręcają w stronę przeróbki metali plastycznych, interesuje się również materiałami wysokoentropowymi.

Grzegorz jest studentem AGH na wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, obecnie już inżynierem w kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna również na tym samym wydziale.

 

 

 „Moją główną ścieżką rozwoju jest kucie matrycowe. Obrana przeze mnie specjalizacja to przeróbka plastyczna metali w której skład wchodzi kucie, walcowanie, wyciskanie itp.
W POLNA S.A zgłębiam dodatkowo techniki odlewnicze” –tłumaczy Grzegorz.

 

Polna S.A jest doskonałym miejscem dla młodych, zdolnych i ambitnych studentów uczelni technicznych. Firma oferuje bardzo atrakcyjne programy praktyk studenckich, które mają zawsze na celu zgłębianie wiedzy i bardzo cenne doświadczenia praktyczne we wszystkich kierunkach prowadzonych przez nią działań.

Jesteśmy dumni, że w naszym zespole pracują młodzi i znani w branży specjaliści.

Grzegorz Ficak zdecydowanie posiada szansę na spektakularną karierę.

Otwierają się przed nim powoli drzwi wszystkich organizacji, które tworzą otaczającą nas rzeczywistość, najnowsze technologie i rozwiązania.
Współpraca z tak wysoce wykształconą kadrą to od lat najwyższy zaszczyt dla firmy POLNA S.A.

Nasi klienci mają fachową obsługę oraz gwarancję najwyższej jakości produktów, za którymi stoją najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach.

„Współpraca z młodymi ludźmi, którzy mają ambicję do podnoszenia umiejętności już na etapie studiów jest niezwykle ważna. Sam w przeszłości łączyłem studia z pracą zawodową, co dawało mi ogromną satysfakcję, ponieważ mogłem wykorzystywać wiedzę zdobyta w trakcie zajęć i przenosić ją na praktyczne rozwiązania w organizacjach, które dały mi możliwość rozwoju.
Obecnie odpowiadając za Spółkę POLNA S.A. staram się wdrażać takie podejście i zachęcać młodych ludzi do sprawdzenia siebie i swojej wiedzy w naszej organizacji.
Jest to bardzo istotne, ponieważ spojrzenie młodego pokolenia jest kamieniem węgielnym do tworzenia nowych rozwiązań wewnątrz naszej firmy. 
Zatrudnienie Grzegorza, niezwykle utalentowanego pracownika, tylko potwierdziła to podejście.
Liczę na to, że współpraca z POLNA S.A da mu możliwość szerszego spojrzenia na praktyczną stronę funkcjonowania środowiska produkcyjnego oraz pomoże w dalszym rozwijaniu swoich pasji.” – Łukasz Hładun Prezes Zarządu POLNA S.A

 

Czy warto w trakcie studiów nawiązać współpracę z POLNA S.A?

 Aby stać się specjalistą w swojej dziedzinie należy posiąść wiedzę, która podparta praktyką zaowocuje spektakularnymi efektami. To ważne, aby nie zamykać się na doświadczenia, ludzi, sytuacje czy projekty terenowe. Praktyka zawodowa daje możliwość rozwiązywania problemów i zagadnień, które w teorii mogą nie występować. Doświadczenie starszych kolegów, którzy w swojej wieloletniej pracy rozwiązywali setki problematycznych zagadnień oraz współpraca z nimi, jest najcenniejszą wartością w zdobywaniu wiedzy.

 

 

„Odbywając praktykę zawodową można skonfrontować nabytą wiedzę teoretyczną z praktyką. W firmie Polna S.A pracują specjaliści, którzy z chęcią podzielą się wiedzą oraz są otwarci na nowe spojrzenie oferowane przez nowych pracowników.”  – Grzegorz Ficak